Türkiye’de Mühendislere Gereken Değer Veriliyor Mu ?

283 okunma

Bu soruya verilecek cevabı sektörde çalışmakta olan mühendis arkadaşlarımız çok iyi cevaplayabilir. Bu konuyu ele almamdaki birinci etken mezun olmak üzere olan meslektaşlarımıza faydalı bilgiler vermektir. İkinci bir durum ise bu dalı seçmekte kararsız kalan ve ya hayali mühendislik olan arkadaşların ne tür zorluklarla karşılaşacakları konusunda bilgi vermek olacaktır.

Türkiye'de kurumsal firmalar üzerinden konuya başlayacak olursak olumlu bir giriş yapmış oluruz. Bunun sebebi kurumsal firmaların çalışanlarına önem vermelerinden geçer. Ülkemizde kurumsal firmalarda çalışmanın bir ayrıcalık olması bir tesadüf değildir. Bahsettiğimiz firmalar personel alımlarında çok titiz davranmaktadırlar. Bu seçici yaklaşımda rekabetçi bir ortam yaratır ki bu kendimize olabildiğince donanım kazandırmamız için yeterli bir sebebtir. Firmaların isteklerini karşılayacak potansiyele ulaşmanız için sadece yüksek ortalamalar yapmanız yeterli değildir. Üniversite hayatınız boyunca çeşitli etkinliklere katılmak , topluluklarda aktif rol almak , alanınız ile alakalı programlar varsa eğer bu programlara hakim olmak , kurslar , seminerler ve daha bahsetmemiz gereken atladığımız birçok şey bunu beraberinde getirir. Firmalar bunları sizden beklemekle kalmayıp en az bir yabancı dil bilmenizi istiyorlar .

 
 

Beklentilerinizi karşılayacak , sizi mutlu edecek bir o kadar meşakkatli olan kurumsal firmaları anlattık . İşin zor ve çoğumuzun yüz yüze geleceği daha meşakkatli bir yolculuğa çıkacağız . Farz edelim ki kurumsal bir firmaya giremediniz ve tek çareniz kurumsal olmayan bir firmada çalışmak olsun. Bu durumda yapabileceğiniz çok şey yok dersek yanlış olmaz. Onlar söyleyecekler ve siz itiraz edemeden yapmak durumunda kalacaksınız. Vasfınız ve okuduğunuz yıllar işvereniniz ve çalışanlar tarafından hafife alınacak. Hiç kimse sizden memnun kalmayacak. Çalışanlar sizin en küçük hatanızda birşey bilmediğinizi makaraya alıp sizi diğer insanların önünde küçük düşürmeye çalışacak. İşveren ise sizden istediği verimi ağzınız ile kuş tutsanız dahi alamadığını söylecek. İş arkadaşlarınız tarafından mobbing'e maruz kalacaksınız kimi zamanlarda. Bu tür durumlarda tek yapabileceğiniz şey karşılaştığınız güçlükler ile başa çıkmak ve onları idare edebilir düzeye kendinizi getirmek olacaktır.

Bu konularda zorluk çekiyor ve baş etmenin yollarını merak ediyorsanız bu linke tıklayın .

Bio Tolgahan SARP

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bozok Üniversitesi Makina Bölümü