Tesla Bobini Nedir ?

420 okunma

Tesla Coil

Tesla bobini Nikola Tesla'nın en ünlü buluşlarından biridir. Yükesek frekanslı hava göbekli transformatör de diyebiliriz. Sürücü ve trafoya çıkıştan 120vAC ile gelir ve yüksek voltajlara tırmanır. Voltaj 1,000,000 volt'un yukarısında olabilir ve elektrik ark şeklinde boşaltılır. Tesla'nın kendi röleleri 100.000.000 volta kadar çıktı, ancak bunun başka biri tarafından çoğaltıldığını sanmıyorum.Tesla bobinler son derece güçlü elektrik alanları yaratmaları bakımından eşsizdir. Büyük bobinlerin, 50 feet uzaktaki floresan lambaları kablosuz olarak aydınlattığı biliniyor ve ışığa doğrudan giden ve elektrotları kullanmayan bir elektrik alanı olduğu için yanıp tutulan floresan lambaları bile parlıyor olacaktır .  Tesla bu bobinleri elektrikle aydınlanma,fosforesans, röngen ışını üretimi, yüksek frekanslı alternatif akım, elektroterapi ve kablosuz elektrik üretimi gibi alanlarda yenilik getirecek deneyleri için kullanmıştır. Tesla bobinleri 1920'lere dek kablosuz telgraf için spark-gap radyo vericilerinde kullanıldı.

The Tesla coil is one of Nikola Tesla's most famous inventions. It is essentially a high-frequency air-core transformer. It takes the output from a 120vAC to several kilovolt transformer & driver circuit and steps it up to an extremely high voltage. Voltages can get to be well above 1,000,000 volts and are discharged in the form of electrical arcs. Tesla himself got arcs up to 100,000,000 volts, but I don't think that has been duplicated by anybody else. Tesla coils are unique in the fact that they create extremely powerful electrical fields. Large coils have been known to wirelessly light up florescent lights up to 50 feet away, and because of the fact that it is an electric field that goes directly into the light and doesn't use the electrodes, even burned-out florescent lights will glow.

Nikola Tesla hakkında daha çok bilgi için "http://www.teslasociety.com/" bu siteyi ziyaret etmenizi öneririm. Tesla bobininin çalışma mantığını az çok kavradık. Bu harika buluş daha yakından görmek için video'umuzu izleyelim ve ardından kendi tesla bobininizi nasıl yapabiliceğinizi öğrenebilirsiniz.

 

 

Eğer sizde bir tesla bobinine sahip olmak istiyorsanız bu linke tıklayınız. 

 

 

Bio Tolgahan SARP

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bozok Üniversitesi Makina Bölümü