Tesla Bobini Nasıl Yapılır ? (prototip)

466 okunma

Bu videoda evinizde birkaç parça malzeme ile prototip bir tesla bobini yapmayı öğrenebilirsiniz. Oldukça dikkat çekici olan bu buluşun minyatürünün evimde olmasını çok isterdim. 

 


 

Yazılı Anlatım

Sistem çok basit aslında, basit trafo mantığında çalışıyor. Yani bildiğiniz gibi trafolar (transformatör) Faraday-Lenz yasasına göre çalışır. Üzerinden akım geçen bir tel, bir manyetik alan oluşturur. Değişen akım, değişen manyetik alanlar oluşturur. Bu manyetik alanlar eğer başka bir tel üzere etki ediyorsa, bu diğer tel üzerinde de indüklenme yoluyla akım meydana gelir. Şimdi bu telleri eğer bobin şeklinde sararsak, bu sarım sayıları arasındaki kat farkı kadar voltaj katlanır, akım da ters orantılı olarak değer değiştirir. Yani basitçe anlatmak gerekirse, trafonun birincil sarımında 100 ve ikincil sarımında 1000 sarım varsa, birincil sarıma uygulanacak 220v’luk bir potansiyel farkı, ikincil sarımda 2200v oluşturacaktır! Fakat akım da 10 kat düşecek, yani örneğin birincil sarımda 220v 5A akım, ikinci sarımda 2200v 0.5 A olarak okunacak. Isıl kayıpları saymazsak tabi.

MALZEME LİSTESİ

  1. 0.3’lük bobin teli, emaye kaplı. Yaklaşık 275 sarım yapacağız. Bir sarımın çapı 4cm olsa, çevresi 4*3.14 ve toplamda 4*3.14*275 cm = 34 metre gerekiyor. Metre olarak almak, bir makara almaya kıyasla çok pahalıya geliyor bilginiz olsun.
  2. Kağıt havlu koçanı. Borusu mu denir neyse artık içindeki yuvarlak silindir.
  3. Şu devredeki elemanlar, yani 22k direnç, 2222A transistör, led, 9v pil. 3 ile gösterilen 3 sarım için kalın yumuşak tel kullanın.

 “Evrenin sırlarını anlamak istiyorsanız; enerji, frekans ve titreşim üzerinden düşünün” -Nikola Tesla 

Bio Tolgahan SARP

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bozok Üniversitesi Makina Bölümü