Şirketler için REKABETÇİLİĞİN 5 GENİ !

265 okunma

"Rekabetçilik" iş dünyasında işletmelerin varlıklarını sürdürülebilir kılmanın esasıdır. İŞİN ÖZÜ olan bu konuda, web üzerinde bir işletme için VİZYON ve günlük iş yapış biçiminin tayini için esas olacak "işletme rekabetçiliği" nin net tanımını arayıp da bulamayanlar için paylaşmak istedim.

Günümüzde iş dünyasında, her alanda alev alev (kıran kırana demek gayrı insani geldiği için) bir rekabet ortamı var. Bu ortamda yanmadan ayakta kalabilmek için isletmeyi ayakta tutacak genetigi yönetmeliyiz.

Temel yargımızı başa koymalıyız öncelikle : Adı üstünde "İŞ"letme nin suyu iştir, müşteridir.

İşletmeler için rekabet avantajı 5 boyutludur. Ben buna, bir işletmenin GENETİĞİNİ oluşturan REKABETÇİLİK 5GENİ diyorum :

GEN1 : DÜŞÜK MALİYET : Maliyetleri en düşük seviyedeki işletmeler müşterilerine en -rekabetçi- teklifi sunar ve nihayetinde -işi- alırlar. Elbetteki sadece düşük teklife işin verilmesi yeterli olmaz çoğunlukla. Kalite seviyesi, işin sürdürülebilirliği, ürün veya hizmetin içeriği vb. birçok parametre ile bileşik bir süreç vardır. Bu bileşik yapıyı 5GEN kapsar ve tanımlar.

Mevcut bir işletmenin gündelik faaliyetleri MALİYETLERİ SÜREKLİ İYİLEŞTİRMEK yönünde temel olarak yapılandırılmalıdır. Şayet yeni bir işletme kuruluyor ise; DFMEA benzeri olarak maliyet iyileştirmenin nasıl bir gündelik iş yapış biçimi olacağı planlanmış olmalıdır.

GEN2 : YÜKSEK VERİM : Verim formülü nettir : ÇIKTI / GİRDİ. İşletmeler yüksek verim ile çalışabildikleri sürece rekabetçi kalabilir / yeni "iş" alabilirler. Bunun yolu da formülünde tanımlıdır. Girdiyi AZALT çıktıyı ARTIR!

Bu "davranış biçimi" işletmenin her detay & küçük fonksiyonuna kadar indirgenmiş olmalıdır. İşletme yöneticilerinden tabandaki idari görevlilere kadar herkes her alanda bu mantık ile davranmalıdır. Bunu sağlamak için de "kalibrasyon" dediğim "farkındalık eğitimleri, bilgi eşitlemeleri" ile işe başlanabilir.

GEN3 : YÜKSEK KALİTE : "O zaten şart!" diyerek anlık geçiştirilecek bir boyut değil bu. Bu nedenle tanımları netleştirerek odağımızı tarif etmeliyiz.

Kalite = Beklentilere uygunluktur. Yüksek kalite = Beklentileri karşılayan ve üzerine çıkan seviyedir. Müşteriye ek bir bedel talep etmeden ürünün yanında "ücretsiz" olarak verebildiğiniz hizmetler rakiplerinize göre sizi daha rekabetçi kılar. "iş" i sizin almanız daha yüksek olasılık…

İşletmeler için kalite bakış açısında ana konu "müşteri talebinin / isteğinin net anlaşılması gereğidir". Talebin yanlış, eksik anlaşılması "kalitesizliği ve daha kötüsü -kalitesizlik algısını-" yaratır.

GEN4 : ÜRÜN & HİZMET FARKLILAŞTIRMA : İşte ortalığı kasıp kavuran "İNOVASYON" tanımının yeri ve zamanı.

Rakiplerinize göre ÜRÜNLERİNİZİ ve/veya HİZMETLERİNİZİ (Müşteriye hizmetten, işletme içerisindeki operasyonel faaliyetlerinize kadar her alanda) ne denli MÜŞTERİ İÇİN -DEĞER YARATAN- FARKLILIKTA yapabiliyorsanız o denli "rekabetçisiniz".

Yeri gelmişken, bakış açısı kalibrasyonu yapabiliriz; İnovasyon = Farklılaştırma'dır. (Değişiklik yapmak değil, MÜŞTERİ İÇİN DEĞER YARATAN farklılaştırmadır)

GEN5 : YENİ TEKNOLOJİ KULLANIMI : Doğal bir genetik kod 🙂 Rakiplerinizin sahip olmadığı sadece sizde mevcut olan bir teknolojiye sahipseniz o iş için zaten "rakipsiz" olacaksınız. Ancak, gen içeriği bu kadarla kısıtlı mı? Hayır.

İşletmenin her alanında, müşteriye değer yaratabilecek teknolojik yenilikler, otomasyon, hatasızlaştırma vb. uygulamalar yaptıkça rakiplerinize "fark atmaya" devam edeceksiniz.

Özet olarak : Küçüğünden en büyüğüne, hangi alanda olursa olsun, TÜM İŞLETMELER için REKABETÇİ olmanın GENETİK kodları bunlardır diyorum.

İşletmenizin hiçbir fonksiyonunu hariç tutmadan, ilgili bölüm liderlerine bu 5GENi vermenizi ve şunu istemenizi öneriyorum ; "Bu fonksiyonda 5GEN e uygun olarak çalışmak için ekibiniz ile planlamanızı yapınız ve 5GEN PROJELERİ oluşturarak yönetim ile paylaşınız"

Sürekli İyileştirme "KAIZEN" harekatının -temelindeki misyonu- kavramış ekibiniz ile, faaliyet alanınızda her geçen gün daha REKABETÇİ hale geleceğinizden eminim.

Fayda yaratmış olması dileği ile…

Yazar : Tuncay Güven / Özgün Makale

5GEN projelerimizi paylaşmaya başladık bile : Proje 1Proje 2