Organo Modifiye Siloksanlar ve Kullanım Alanları

358 okunma

Siloksanlar ile ilgili görsel sonucu

Alevlenme geciktrici plastikler yangınla mücadele sırasında yangının yayılma zamanını geciktirerek hayat kurtarmaktadır. Ancak metal hidroksit bazlı alev geciktiriciler, kompaund üretiminde doğru katkı maddeleri kullanıldığı taktidrde tam randıman sağlmaktadır. 

Yangınların hepsi aynı türde değildir. Çok ilginçtir ki hem çok fazla , hemde az problem yarantan yangınlar mevcuttur. Problemli yangınlar daha çok binalarda gözlemlenir, çoğunlukla elektrik tesisatları vasıtası ile yayılmaktadır. Buu tesisatlar yangını betın duvar ve tavanlı , iyi korunan alanlara yaymaktadırç fazla problem yaratan yangınlar toksik gaz yayan ve hızlı bir şekilde yayılan yangınlardır.

Yangınları önlemek ve geciktirmek amacıyla alev geciktiriciler,plastik,tekstik,ahşap ürünleri , boyalar,elektronik ve elektrik aygıtları gibi birçok üründe kullanılmaktadır. Uygun standartlar,herbir uygulama için endüstrinin temin etmesi gereken koryucu önlemleri tanımlamaktadı. Alevlenmeyi geciktiriciler sınıfı için kutuya bakınız.

Alevlenme Gecikirici Sınıfları

UL 94 Testi

Alevlenme geciktiricilr ve kablo yalıtıımında kullanılan kompaundlar için çeşitli sınıflandırmalar oluşturulmuştur.UL 94 testlerinde , test laboratuvarları , tanımlanmış test malzemelerini açık aleve maruz bırakırlar. Alevin gücü ve süresi de bellidir.

UL 94 testlerinde kompaundun ulaşabileceği farklı seviyeler mevcuttur.

 

V-2 : 30 sn içerisinde dikey olarak kenetli örneğin sönümü

v-1 : V-2 ile aynı ; buna ek olarak, erimiş polimer damlamalı

V-0 : V-1 ile aynı ; buna ek olarak alev 10 sn içerisinde söndürülmelidir.

Artış gösteren küresel güvenlik standartlarıve yanıcı malzemelerin kullanımının artması ile alevlennme geciktirici piyasası gün geçtikçe önem kazanmaktadır: Ceresana Araştırma Enstitüsü tarafındanda yapılan bir araştırmaya göre , alevlenme geciktirici pyasasının değerinin yaklaşık olarak 1.9 milyar euro olduğu tahmin edilmektedir. Alevlenme geciktiriciler,üreticiler,işleyiciler ve son kullanıcılarla yakın ilişkilerde bulunularak spesifik uygulamalar için dikkatle adapte edilmelidir.

Kablo yalıtımında , üreticiler , elevlenme geciktricileri ekstrüzyon sırasında sisteme dahil etmektedir. Ancak , alevlenme geciktiriciler plastikliğin işlenmesini oldukça zor hale getirebilmektedirler; bu malzemeler ekstrüzyon ekipmanlarına karşı bir hayli aşındırıcıı veya korozif özellikte olabilirler. Bu yüzden katkı malzemesinin doğru seçilmesi gereklidir. Evonik bu yönden uygun bir seçim olabilir. İç yağlayıcı görevi görerek sürtünmeyi azaltan dolayısıyla bakım maliyetlerini azaltmak suretiyle güç tüketimi ve ektruder başlık basıncını düşürebilen özellikte katkı maddeleri seçmemiz çok önemlidir. (Malzeme mühendisleri bu kısma dikkat etmelidir)

Dikkat !

Organomodifiye Siloksanlar

Uygulama Çeşitliliği 

Organomodifiye siloksan bazlı maddeleri birçok endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır. Bunun örnekleri, kozmetik, coating formülasyonları ve PU köpük üretiminde görülebilir. Bu türdeki siloksanlar dimetilsiloksi birimlerinin yanı sıra farklı organik gruplar içeren kimyasal bileşiklerdir. Bu grup çrnekleri alkil ,polyester,polieter, akrila,hidroksialkil ve aminoalkil gruplarıdır. Organik olarak modifiye edilmiş siloksanlar doğrusal o(iki uçta organik grup ile), tarak benzeri (siloksan zincirine ait sağ açılarda organik gruplar ) veya iki değişken karışımı olabilir. Moleküllerin istenilen özellikleri bu çeşitli grupların kombinasyonu ile elde edilebilir.

 

 

Tolgahan SARP

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği
Bozok Üniversitesi Makina Bölümü

View Profile Send Email

Bio Tolgahan SARP

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bozok Üniversitesi Makina Bölümü