Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ile Malzeme Mühendisliği Arasındaki Farklar

694 okunma

img_6424

 

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, inorganik ve organik kökenli doğal veya sentetik hammaddelerden başlayarak metal, seramik ve polimer esaslı mühendislik malzemelerinin tasarlanmasını, geliştirilmesini, üretilmesini ve bunların özelliklerinin çeşitli sanayi dallarındaki teknik ihtiyaçlara uyarlanmasını konu alır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği , Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programı altından çıkmış bir lisans eğitimidir. Malzeme Mühendisliği, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ve Malzeme ve Nanoteknoloji Mühendisliği disipliner arası eğitim verilen bir branştır.Bunların aslında tek bir karşılığı vardır; Malzeme Bilimi ve Mühendisliği.

Sahada çalışmak isterseniz döküm,ısıl işlem,kaynak teknolojisi,saha mühendisi olarak çalışabilirsiniz.Malzeme mühendisliğine yoğunlaşmak isterseniz laboratuvar,Ar-Ge,kalite kontrol departmanında bulunabilirsiniz.Bu seçim tamamen kişinin beceri ve isteğine kalmıştır.Daha gürültülü ve aktif rol almak isterseniz metal-döküm sanayisi saha içerisinde, sessiz ve ofis ortamı isterseniz laboratuvar, Ar-Ge kısmına yönelebilirsiniz.Hangisini seçerseniz maaşınızda pek fark olmayacaktır,bu tamamen tecrübe ve beceriyle alakalıdır.

Ülkemizde bu isimlere ilk mezun olunduğunda pek bakılmamaktadır.Adı geçen tüm mühendislikler ilk işe başladığında aynı bilgilerle mezun olmuş olur.Çalışma alanları genel hatları ile aynı yerlerdir.Bu mühendisliklerin çalışma alanlarını merak ediyorsanız sitemizde çalışma alanları ile ilgili yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

Berk Derinalp

Metalurji ve Malzeme Mühendislerinin Çalışabileceği Alanlar