Metalurji ve Malzeme Mühendislerinin Çalışabileceği 10 Alan

1.1K okunma

 

 

 

      Kimi zaman yakınlarımıza bölümümüzü anlattıktan sonra "iyi tamam onu bunu bırakda mezun olduktan sonra ne iş yapıcaksın" gibi sorularla karşılaşmışızdır. Bu galerimizde bir Metalurji ve Malzeme mühendisinin hangi alanlarda çalışabileceğini anlatmaya çalıştık. İyi okumalar.

  1-) Demir Çelik ve Döküm

Metalurji ve Malzeme Mühendisi denildiğinde ilk akla gelen sektör demir çelik sektörüdür. Mezunların yaklaşık olarak yarısı bu sektörde çalışmaktadır. Tabii ki bu durum sizi yanıltmasın. Malzeme bilimi bununla sınırlı olmamakla beraber çok geniş bir çalışma alanı bulabilmektedir. 

   

 

2-) Demir Dışı Metal Üretimi

Her geçen gün teknoloji ilerliyor ve yeni malzemeler geliştiriliyor. Demirin özelliklerinin karşılamadığı veya eksik kaldığı durumlarda demire alternatif olarak kullanılabilecek metal üretim yöntemleridir. Her metalin kendine has üretim yöntemi olabilir. Bu metallere piyasada en çok raslanılan Al, Cu, Mg gibi örnekler verilebilir.

     

 

3-) Seramik ve Cam 

Metal dökümü veya şekillendirilmesine kıyasla daha temiz bir ortam sağlayan seramik ve cam sektörü daha temiz bir ortam arayan mühendislere alternatif olabilir. Hatta sadece bu alanda uzmanlaşmak isteyenler için Seramik Mühendisliği bölümüde mevcut.

 

 

4-) Polimer Malzeme Üretimi

Malzeme biliminin alt dallarından biri olan polimer mühendisliği plastik kauçuk gibi ürünlere artan taleple doğru orantılı olarak gelişmiştir. Plastik ve kauçukların üretim yöntemleri ile kimyasal ve fiziksel özelliklerini inceleyen, kimyasal yapıları ile mekanik özellikleri arasındaki ilişkiyi araştıran, plastik ve kauçuk malzemelerin tasarımı, üretimi, geliştirilmesi, işlenmesi ve uygulama alanlarının belirlenmesi işlemini yapan kişidir.

 

 

 

5-) Kompozit Malzemelerin Üretilmesi ve Geliştirilmesi

Kompozit malzeme iki veya daha fazla malzemenin aralarında çözünme olmaksızın bir araya gelerek oluşturduğu yeni özellikdeki malzeme olarak tanımlanabilir. Son yıllardaki popülerliğini hakeden kompozit malzemeler uzay araçlarında, savuma sanayinde ve benzeri yüksek teknoloji gerektiren alanlarda kullanılmaktadır. Malzeme biliminin önemli bir alt dallarından olan kompozit malzeme üretimi küresel anlamda düşünüldüğünde çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle Ar-ge alanında çalışmak isteyen mühendisler için tercih edilmesi doğru bir alan olabilir. 

 

 

6-) Nano Malzemeler

Nanoteknoloji maddeyi dolaylı olarak atom boyutuna indirgeme işidir. Malzeme açısından bakıcak olursak malzemeyi nano boyutta özelliklerini değiştirip yeniden tasarlamak olarak tanımlanabilir. Bu alan ülkemizde malesef ki pek uygulama alanı bulamıyor. Ancak üniversitelerde halihazırda yapılan çalışmalar mevcut. Özellikle akademik kariyer düşünüyorsanız ve nanoteknolojiye ilginiz varsa düşünebilirsiniz. 

 

 

7-) Biyomalzemeler

Çeşitli sebeblerden dolayı insan vücüdundaki organlar zarar görebilir. Bu tür durumlarda biyomalzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Ortopedi alanında kullanılan protezler ve diş alanında kullanılan dolgular biyomalzemeye örnek olarak gösterilebilir.

 

 

 

8 -) Savunma Sanayii

Ülkelerin savunma sanayiilerinin gelişmişlik düzeyine bakıldığında, malzeme biliminin gelişimiyle paralellik gösterdiği gözlemlenir. Ülkemizde de son yıllarda bu sektöre ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Sizde bu sektörde yer almak isterseniz iyi bir ortalamayla mezun olup, iyi seviyede yabancı dil öğrenip, mesleki gelişiminizi sağladıktan sonra firmalara başvurabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9-) Otomotiv Sanayii 

 

 

10-) Kısaca toparlamak gerekirse; cevherden metal üretimi, şekillendirilmesi, işlenmesi ve malzemeye göre değişen üretim yöntemlerinin kapsayan her çeşit fabrikada çalışabilirsiniz. Bu sektörlerin içerisinde ar-ge, kalite kontrol, veya üretim mühendisliğinin herhangi birinde uzmanlaşabilirsiniz. 

Bio Ömer Yıldız

Metalurji ve Malzeme Mühendisi Adayı/ Sakarya Üniversitesi