Linkedin Nedir ve Nasıl Üye Olunur ?

414 okunma

1392763313-watn-success-learn-how-manageLinkedin Nedir ?

Linkedin ‘e Nasıl Üye Olunur ?

Linkedin profilini daha etkin nasıl kullanabilirim ?

Ülkemiz internet kullanıcıları tarafından biraz geç fark edilmiş olsa da belirli bir kullanıcı sayısını yakalamış olan LinkedIn genel bir ifadeyle iş olanaklarına yönelik bir sosyal ağ platformu olarak tanımlanabilir. Kullanıcılarının kariyerini özetleyen bir alan olarak da düşünülebilecek olan platform 2003 yılında iş dünyası ve olanaklarına yönelik bir networking sitesi olarak kurulmuştur. Çalışanların, iş arayanların ve işverenlerin profesyonel bir çerçevede kullanabileceği bir sosyal mecra olarak tasarlanmış olan LinkedIn, kişilerin, bir yandan arkadaş edinirken diğer yandan da meslektaşlarıyla iletişime geçebilmelerini sağlar.

Dünya çapında kullanılan ve süratle büyüyen profesyonel sosyal platform olan LinkedIn; işini geliştirmek ve yeni girişimlerde bulunmak isteyenlere yönelik birçok olanak içeriyor. İş dünyasının profesyonellerinin de, iş hayatına henüz başlamış olanların da bulunduğu bu geniş platform, kullanıcılarının iş başvuruları ve kişisel blog reklamı yapmasına, sunumları ve okudukları kitapları paylaşmasına olanak veriyor. Platformun içerisinde yer alan ve sosyal ağ kullanımından yana aktif olan kitle LinkedIn’i bir değer olarak görüyor ve platform üzerinden birbirlerini etkileyebiliyor. Bazı konularda ücretsiz hizmet sunan platform, LinkedIn Premium adı altındaki ücretli hizmetleriyle iş arayanlara ve işletmelere yönelik değişik alternatifleri olan özel hesaplar sağlıyor.

 

Linkedin’e Kayıt Olmak/ Profil Oluşturmak

LinkedIn’e kayıt olmak için platformun resmi sitesine girmek ve karşınıza çıkan kayıt formunu doldurmak gerekiyor. Ad ve soyadınızı mutlaka doğru girmelisiniz, zira sizi incelemek isteyen şirketler aramayı bu bilgiler üzerinden yapacaktır. Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra karşınıza profesyonel profil oluşturabileceğiniz bir bölüm çıkacaktır. Başkalarını yetenek ve deneyimleriniz konusunda bilgilendirme, yeni iş fırsatlarında bulunabilmenizi ve iş arkadaşlarınız-dostlarınızla iletişimi sürdürmenizi sağlama gibi işlevleri olan bu profili de doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurmalısınız. Bu işlemlerin tamamlanmasından sonra ise çevrenizdeki arkadaşlarınıza ulaşabilmeniz açısından e-posta adresinize giriş yapmanız gerekiyor.

E-Posta adresinizi onaylayıp da tekrar giriş yaptığınızda LinkedIn karşınıza yeni bir bölüm daha çıkarıyor. Bu bölümün sol üst kısmına girilen ad, soyadı ve üyelik tarihi bilgisi üye olduktan sonra değiştirilemiyor. Bu bölümün sağ üst kısmında ise size gelen iş teklifleri ve abone olduğunuz duyurular gibi bilgilerin yer aldığı mail bölümü bulunuyor. Yine bu bölümde yer alan Tanıtımlar başlığı ise belirli özellikleri edinebilmenize yarıyor. Bazılarına ücret karşılığında sahip olabileceğiniz bu özellikler kişilerin sizinle direkt bağlantı kurabilmesini, arama yaptığınızda çok sayıda profili görüntüleyebilmenizi, profilinize bakanları görmenizi ve profilinizi bağlı bulunduğunuz ağa tam olarak gösterebilmenizi sağlıyor.

LinkedIn: Video Desteği, Ücretli Hizmetler ve Daha Fazlası

LinkedIn video desteği hizmetiyle şirket videolarının şirketin ana sayfasına veya başka herhangi bir web sayfasına eklenmesine imkan veriyor. Genelde biraz resmi bir duruşu olan şirket sayfalarını blog ortamında daha rahat bir tarzda ayrıca oluşturarak firmanıza farklı bir bakış açısı ekleyebilir ve bu durumun LinkedIn sayfanızın ‘genel bakış’ penceresinde görünmesini sağlayabilirsiniz. Benzer bir durumu Twitter sayfanız ile de oluşturmanız mümkündür. Kullanıcılarına son derecede ayrıntılı istatistik bilgileri de sunan platform verdiğiniz hizmetleri gözden geçiren ziyaretçileri, hangi sektörlerin sizinle ilgilendiğini ve link eklediğiniz bir görselle ilgilenenleri görebilmenizi sağlıyor. Kapsamı devamlı olarak genişletilen bu istatistikler sayesinde sizi LinkedIn üzerinden ziyaret edenlerin daha çok hangi firmalardan olduğunu bile görebiliyorsunuz.

Bio Tolgahan SARP

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bozok Üniversitesi Makina Bölümü