İş Görüşmesinde Kendimizi Tanıtırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

366 okunma

kariyer

Bu yazı dizimizde iş görüşmesinde kendimizi nasıl tanıtacağımızı öğreneceğiz. Yapmamız ve yapmamız gereken önemli anektodları  Clinton Health Access Initiative ‘da ceo olan Kathryn Minshew’in önerileri kapsamında farklı kaynaklardan alıntılarla size aktaracağız.

“Pekala , kendinizden bahsedin “

Böyle basit bir soru, özellikle de bir iş görüşmesinde terlemenize neden olacak gibi görünüyor.

Tam olarak ne paylaşmanız gerekli ? Sadece uyumlu ilişki kurmak değil bu iş için uygun olduğunuzu gösterin.

İş arayanlar korkmayın : Bu soruyu kolaylıkla cevaplamanıza yardımcı olacak süper basit bir formül var.

CEO’umuz Kathryn Minshew, kariyer uzmanımız Lily Zhang’dan basit bir ipucu veren bu hızlı videoyu izleyin, ardından kendiniz deneyin!

Videoyu izleyemezseniz endişelenmeyin . Transkriptini videonun altında baktığınızda göreceksiniz.

“Bana kendinizden bahsedin ” sorusunu nasıl cevaplarım ?,

 

Pekala muhtemelen bir iş görüşmesine gittiğinizde ilk soru “bana kendinizden bahsedin” olacaktır. Bu tüm hayatınızı yada özgeçmişinizi tamamen madde madde sayıp dökmek için bir davet değildir.Bunun yerine   bu iş için doğru olan kişinin neden siz olması işe alım müdürü üzerinde ilk ve en iyi şansınız olabilir.

Gerçekten kullanmak istediğim formül şimdi-geçmiş-gelecek olarak adlandırılan formüldür. İlk olarak bugünden (şu anda neredeyiz) başlıyoruz. Ardından geçmişe geçiş yapın. Biraz tecrübelerinizden ve sahip olduğunuz becerilerden bahsedin. Neden bu özel fırsat için heyecanlandınız.

Bana bir örnek verebilir misiniz ?

Eğer biri  “Bana bir örnek verebilir misiniz ?” diye bir soru sorarsa aşağıdaki gibi cevap verebilirsiniz ;

“Pekala , Ben şuanda bir hesap yürütme görevlisiyim en iyi performans gösteren müşterimizle ilgileniyorum. Bundan önce  büyük ulusal sağlık markası olan üç farklı ajansta çalıştım. Yaptığım işten gerçekten keyif aldım.Belirli bir sağlık şirketi ile daha derin çalışma şansı istiyorum.Bu nedenle Metro Health Center ile ilgili fırsat beni heyecanladırdı.”

Bu belirli pozisyon ve bu şirket hakkında düşünürken, işe alım müdürü ile en alakalı olacak deneyimler ve becerilere odaklanmak için cevabınızı unutmayın.En son olarak, biraz rahatlayın , hikayeler ve anektodlar anlatın .Sizin özgeçmişinize sahipler , dolayısıyla sizin hakkınızda daha çok bilgi edinmek istiyorlar.

 

https://www.themuse.com/advice/a-simple-formula-for-answering-tell-me-about-yourself

Bio Tolgahan SARP

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bozok Üniversitesi Makina Bölümü