İŞ GÖRÜŞMELERİNDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

337 okunma

GÖRÜŞMELERDE DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR Buraya kadar olan konularda görüşmelerde dikkat etmeniz gereken birçok nokta belirtildi. Aşağıda hem bu söylenenler toparlamış, hem de diğer bazı önemli noktalara değinilmiştir:

1

 

Firmayı ve pozisyonu iyi tanıyın: Görüşmelerde başarılı olmanın ilk koşulu firmayı ve pozisyonu iyi tanımaktır. Daha önce kendinizi tanıma yönünde çabalarınız olmuştu. Böylece kendiniz ile başvurduğunuz pozisyonun uyum noktalarını çok iyi bir şekilde belirleyebilir ve bunları görüşmeciyi işe uygunluğunuza ikna etmede kullanabilirsiniz.


2
 

Görüşmeye hazırlanın: Görüşmede belirteceğiniz konuları önceden belirleyin. Olası sorulara karşı üzerinde düşünülmüş cevaplarınız olsun, ama görüşme sırasında hazırcevap olmayın, biraz düşünerek yanıtlayın. Fiziksel yönden hazırlıklı olmanız, son anda iki ayağınızın bir pabuca girmesini önler.

 

3
 

 Görüşmeye uygun giyinin: Görüşme ortamına uygun olarak giyinin. Giyim, aksesuar ve makyajınızda aşırılıktan kaçının. Giysileriniz temiz ve ütülü olsun.


4

 

 Görüşmeye zamanında gidin: Görüşme yerinde görüşme zamanından 5- 10 dakika önce hazır bulunun. Zorunlu nedenlerle geç kalacaksanız, bu durumu mutlaka telefonla ilgililere bildirin.

 

 

Kendinize güvenin: Rahat olun. İş için yeterli nitelikleriniz varsa çok fazla endişelenmenize gerek yok. Kendinize güveninizi heyecanınızı yenmekte kullanın, görüşme sırasında ukalalık yapmak için değil…

6
 


Olumlu tavır takının: Gülümseyin. Olumlu düşünün. Görüşmeci sizin düşmanınız değil. Aynı ortak amaç için uğraşıyorsunuz. Görüşmeciye yardımcı olmaya çalışın. 7. Görüşmede yalan söylemeyin: "Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.." İleride çok zor durumda kalırsınız. İşi almak kadar, o işte kalmak da önemlidir. Uzun vadeli düşünün. 8. Gerektiği kadar konuşun: Görüşmenin amacı ve çerçevesi dışına çıkmayın. Size sorulanları cevaplandırın. Görüşmeci ile ileride işe alındığınızda sohbet edersiniz. 9. Görüşmeci ile tartışmayın: Haklı olsanız bile görüşmeci ile tartışmaya girmeyin. Bu durum tepkinizi ölçmek için bilerek yaratılmış olabilir. Öyle olmasa bile görüşme bir münazara değildir. Haklı olduğunuzu ispatlasanız bile bunun size bir yararı olmaz. Soğukkanlı olun, durumu anlamaya çalışın, ama kişiliğinizden de çok fazla ödün vermeyin. 10. Görüşmeden ders alın: Her görüşme bir derstir. Görüşmeyi kaybetseniz bile alınacak dersleri kazanın!… Görüşmedeki tutum ve davranışlarınızı, verdiğiniz yanıtları tekrar gözden geçirin. Yaptığınız hataları belirleyin ve sonraki görüşmelerinizde bunlara dikkat edin. Eğer mümkünse görüşmeciden bu bağlamda geri besleme almaya çalışın.

Bio Tolgahan SARP

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bozok Üniversitesi Makina Bölümü