İlginç Anti Madde Kavramı

307 okunma

Antimadde Şaşırtıcı Bir Şekilde Normal Maddeye Benziyor

 

Cern ALPHA Deneyi

Bilim insanları antimadde hakkında yeni bir bilgi edindiler. Şimdilik söyleyebildiğimiz kadarı ile antimadde normal maddenin tam olarak ayna görüntüsüne benziyor.

Peki bunun anlamı nedir?

Teoriye göre her parçacığın bir anti parçacığı bulunmaktadır. Yani eksi yüklü her elektron için artı yüklü bir pozitron ve her artı yüklü proton için eksi yüklü bir antiproton bulunmaktadır. Eğer antiparçacık anti-eşi ile birleşirse iki parçacık birbirini enerji patlaması ile yok eder.

Anti parçacıklar kesinlikle var. Bazı atomlar radyoaktif bozunmanın doğal süreci boyunca pozitronlar saçar ve dünya; güneş sistemimizin dışından gelen anti-parçacıklar tarafından kozmik ışımalara maruz kalır.

Cern’ deki ALPHA deneyi (The Antihydrogen Laser Physics Apparatus) anti-hidrojen üretip yakalamayı başardı. Anti-hidrojen basit bir şekilde antimaddenin bir üst modeli, normal bir hidrojen atomunda olduğu gibi proton yörüngesinde dönen elektron yerine  anti proton yörüngesinde dönen bir pozitron. ALPHA deneyindeki bilim insanları her denemede 14 civarında anti-hidrojen yakalamayı başardı ve lazer ile yok ettiler. Anti-hidrojen atomu lazer ışığını emip normal hidrojen atomunda olduğu şekilde belirli bir renkle serbest bıraktı. Nature dergisinde yayınlanan sonuçlara göre fizikçilerin ilk defa anti-hidrojen spektrumunu ölçtüğünü ortaya koyuyor.

Kaynaklar:

Nature: Observation of the 1S–2S transition in trapped antihydrogen

Gizmodo: Antimatter Looks Surprisingly Like Regular Matter

Bio Tolgahan SARP

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bozok Üniversitesi Makina Bölümü