Gerçek Türkiye Gündemi – Kasım Ayı 2016 Raporu

324 okunma

Trump'ın Eşi Modacı Bulamıyor Ne Yazık !!

Geçtiğimiz günlerde Amerika başkanı olarak seçilen Donald Trump'ın eşi yeni First Lady ne yazık ki modacılardan umduğu ilgiyi bulamıyor. Günlerdir tüm dünya bütün derdini bir kenara bırakıp Trump'ın eşinin bu durumunu konuşuyor. Bazı insanlar üzerine giyecek kıyafet bulamazken , bir fiil aç yada açlık sınırında yaşarken bu konuların Amerika'nın dışında bir ülkede konuşulması medyada dillendirilmesi trajikomik bir olay olmakla beraber açlık sınırındaki insanlardan bile bunu duymak oldukça şaşırtıcı. 

Kasım ayında meydana gelen gerçek gündemin en önemli konularını araştırıp sizler için listeleyeceğiz. Bu aylık raporlar aslında göz önünde bulundurulması gereken ve geleceğimizi etkileyen endüstri , ekonomi ve bilim konularında olacaktır. 

3 Kasım

Kızıl Gezegen’de yeni keşif

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars'ta demir-nikel bileşimine sahip göktaşı tespit etti.

Kızıl Gezegen’de yeni keşif

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 27 Ekim’de Kızıl Gezegen olarak adlandırılan Mars’ta bugüne kadar göülmemiş bir göktaşı tespit etti. NASA cismin demir-nikel bileşimine sahip olan bir meteor olduğunu açıkladı. Koyu, pürüzsüz ve parlak bir görünüme sahip yumurta büyüklüğündeki göktaşı lazer destekli görüngeölçer ile incelendi.

NASA daha önce de Mars'ta benzer örneklerinin bulunduğu ancak ilk defa bu büyüklükteki bir göktaşına rastlandığını kaydetti.

4 Kasım

NASA kızılötesi uzay teleskobu için testlere başlıyor

NASA'nın yıldızların milyonlarca yıl önceki halini incelebilen kızılötesi uzay teleskobu James Webb Uzay Teleskobu için sona gelindi.

NASA kızılötesi uzay teleskobu için testlere başlıyor

Hubble Uzay Teleskobu’nun kısmen ardılı olacak şekilde planlanan bir kızılötesi uzay teleskopu The James Webb Uzay Teleskobu (JWUT) için testlere başanıyor. James Webb Hubble Uzay Teleskobu’nun göremediklerini görecek.

 

4 Kasım

Amazon’dan rüzgar enerjisi projesi

AWS'nin beşinci global yenilenebilir enerji projesi yakında hayata geçiyor. Yeni proje Amazon Wind Farm US Central 2'nun her yıl 530 bin mega watt enerji üretmesi bekleniyor. Bu da yaklaşık 50 bin evin elektrik ihtiyacına karşılık geliyor.

 

Amazon’dan rüzgar enerjisi projesi

 

21 Kasım

Polis aracı akıllandı suçluyu yakalayacak

Yerli teknoloji şirketi Ekin, polisin kullandığı devriye otolarının tepe lambalarını akıllı sistemle donatıp insanların yüzünü tarayan, araçların plakasını ve hızını tespit eden akıllı araçlara dönüştürdü. Türkiye’de Van ve Çanakkale’de kullanılmaya başlanan ve tamamen Türk mühendislerinin geliştirdiği akıllı devriye sistemine Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden sonra ABD’den de talep geldi.

Polis aracı akıllandı suçluyu yakalayacak

 

20 Kasım 

Aksa Enerji o ülkede santral kuruyor

Aksa Enerji Mali'de 40 megawatt (MW) gücünde elektrik santrali kurulması ve elektriğin üç yıl süreyle garantili satışı için anlaşma imzaladı.

Aksa Enerji o ülkede santral kuruyorŞirketin KAP’a yaptığı açıklamaya göre Électricité du Mali şirketiyle yapılan anlaşmaya göre ağır fuel oil (HFO) kullanacak santralde üretilen elektrik euro fiyat üzerinden satılacak.

 

21 Kasım

Suriyeliler 5 yılda 5 bin şirket kurdu

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesi de gündemde olan Suriyelilerin 2011 yılından bu yana kurduğu şirket sayısı 5 bine yaklaştı.

Suriyeliler 5 yılda 5 bin şirket kurdu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre, 2011'de 11 milyon lira sermayeyle 81 şirket kuran Suriyeliler, aradan geçen 5,5 yılda, toplam 4 bin 963 şirket kurarken yaptıkları yatırım da 700 milyon lirayı aştı. Yaşar Üniversitesi İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağrı Bulut, “Kayıt dışı ekonomiyi de düşündüğümüzde, 10 binin üzerinde Suriyelinin ticari faaliyetlerin içinde olduğu tahmin ediliyor. Kayıt dışı ticaretin de kayıt içine alınması, hem ekonomik hem de Suriyelilerin sosyo-kültürel uyumu için ivedilikle gerekli. Kayıt dışı ekonomideki ticari faaliyetler de sağlanacak mikro fonlarla hızlı bir şekilde kayıt altına alınabilir” dedi.

22 Kasım

İş kurmak için faizsiz kredi nasıl alınır? Devlet teşviği nasıl alınır?

İş kuranlara develetin belli şartlar altında faizsiz kredi sağladığını biliyor muydunuz? Faizsiz kredi nasıl alınır? İş kurmak için teşvik parası nasıl alınır? İşte faizsiz kredi ve devlet teşviği ayrıntıları…

İş kurmak için faizsiz kredi nasıl alınır? Devlet teşviği nasıl alınır?

İş kurmak isteyenler gerekli sermayeyi sağlamak için faizsiz kredi ve teşvik yardımı konusunu merak ediyor. İşte merak edilen teşvik ve faizsiz kredi hakkında ayrıntılar… Devlet iş kurmak isteyenlere teşvik vermeye devam ediyor. Hayalinizdeki iş için maliyet engeline takıldıysanız dert etmeyin. Devlet elektrik, su, telefon ve internet faturası, ısıtma ve yakıt için 30 bin liraya kadar ödeme yapıyor. Teşviklerin en önemlisi “Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığı’na (KOSGEB) tarafından verilen teşvikler. Bu teşviklerden faydalanmanın ilk şartı “girişimcilik eğitimi”. 32 saatlik ücretsiz eğitimi kursa giderek veya bilgisayar başında alabiliyorsunuz. Eğitimi alana hibe ve faizsiz kredinin kapısı açılıyor. Başvuru için SGK’lı çalışmamak, şirket ortağı veya sahibi olmamak gerekiyor.

İŞ KURMAK İÇİN TEŞVİK ALMANIN ŞARTLARI NELER?

-İş kurmak isteyen girişici, “KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne kaydolup 32 saatlik ders almalı.

-Kursu tamamlayan girişimci, bir yandan şirketinin kurulum işlemlerini tamamlarken diğer yandan da iş planı hazırlaması gerekiyor.

-Ardından, 3 uzmandan oluşan KOSGEB jürisi karşısında iş planının anlatılması gerekiyor.

-Girişimci, jüriden ‘olur’ alması halinde 50 bin TL’lik hibe ve 100 bin TL’lik kredi almaya hak kazanıyor.

23 Kasım

Şirketler veri merkezlerini Türkiye’ye taşır mı?

Hükümet kanadından gelen açıklamalarla Google, Facebook gibi şirketler 'Türkiye'ye veri merkezi kurar mı' tartışması başladı. Veri merkezleri Türkiye'ye taşınırsa internet hızlanacak. Ancak uzmanlara göre internet devlerinin Türkiye'ye veri merkezi kurması uzak bir ihtimal.

Şirketler veri merkezlerini Türkiye’ye taşır mı?

 

24 Kasım

Meclis’te kopyala yapıştır skandalı

TBMM'de Adalet Bakanlığı'nda yaşanan cinsel istismar önergesinin ardından, şimdi de Sanayi Komisyonu'nda "kopyala yapıştır" önerge skandalı yaşanıyor.

Meclis’te kopyala yapıştır skandalı

 

25 Kasım

Yapay zeka artık dudak okuyabiliyor

Google'ın yapay zekası DeepMind akılalmaz bir biçimde gelişmeye devam ediyor. Yapay zekanın yeni hamlesi dudak okumayı öğrenmek oldu. DeepMind'ın kendi kedine dil öğrendiği bilgisi de yapay zekanın gücünü bir kere daha gösterdi.

Yapay zeka artık dudak okuyabiliyor

 

Oxford Üniversitesi ve İngiltere merkezli DeepMind’in, Google’ın ana şirketi Alphabet’a ait bir projesi, New Scientist’in Pazartesi günü bildirdiği 5.000 saatlik TV programını analiz ederek dudakları okumak için bir yapay zeka sistemi eğitimi aldığını bildirildi.

 

26 Kasım 

Robochallenge’a damga vuran Türk öğrenci

Bükreş’te düzenlenen Uluslararası Robochallenge Robot Yarışması’na katılan Türk öğrenci hem birincilik, hem ikincilik, hem de üçüncülük kazandı.

 

Robochallenge’a damga vuran Türk öğrenci

 

Romanya'nın başkenti Bükreş'te 28-30 Ekim tarihlerinde düzenlenen 9. Uluslararası Robochallenge Robot Yarışması'na İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencisi Umut Meriç üç ayrı robotla katıldı. Meriç, Sumo Robot kategorisinde yarıştığı robotlarla hem birincilik, hem kincilik, hem de üçüncülük kazandı.

27 kasım

Şirketlerin zararı 100 milyarı geçti

Rekor üstüne rekor kıran dolar nedeniyle özel sektörün borcu iki ayda 30 milyar dolar yani 103 milyar lira arttı

Şirketlerin zararı 100 milyarı geçti

Dolar rekor üstüne rekor kırarken bundan en fazla döviz cinsi borcu bulunan özel sektör firmaları etkilendi. Hesaplamalara göre, reel sektörün döviz cinsi borcu son iki ayda 30 milyar dolar (103 milyar TL) arttı. Global risklere Türkiye'nin iç siyasi gelişmeleri eklenince dolar tarihi zirvelerini yenilemeyi sürdürüyor.

 

28 Kasım

Domatesin cenaze namazı kılındı

Antalya'da, domates ihracındaki engellerin kaldırılmasına yönelik çalışma yapılmasını isteyen üretici, durumu protesto için içinde domates bulunan tabut önünde temsili cenaze namazı kıldı.

Domatesin cenaze namazı kılındı

28 Kasım

Ekonomiye güven arttı

Ekonomik güven endeksi yüzde 7.4 arttı. Artış, reel kesim ve hizmet sektörü güven endekslerindeki artışlardan kaynaklandı. Endeks puanı 86.55 ile ortalama altında kaldı.

Ekonomiye güven arttı

 

30 Kasım

Adana’daki yurt faciasının ayrıntıları

Faciada yaşamını yitiren 4 öğrenciyle yaralı kurtulan 3 öğrencinin ilkokuldan beri arkadaş oldukları ortaya çıktı. Faciada yaşamını yitiren Nurgül Pertlek, Bahçenur Baş, Sümeyye Yetim ve Sevim Köylü ile yaralı kurtulan Yasemin Kara ile Emine Pertlek'ten geriye ilkokul yıllarında birlikte çekilmiş fotoğrafları kaldı.

Adana’daki yurt faciasının ayrıntıları

Olay dün akşam saat 19.30 sıralarında meydana geldi. Sinanpaşa Mahallesi'ndeki üç katlı binanın giriş katında bulunan elektrik panosundan çıktığı tahmin edilen yangında, panonun hemen altında bulunan bir kanepe yanmaya başladı. Alevler hızla yukarı katlara ulaştı. 34 öğrencinin bulunduğu yurtta bir grup öğrenci koşarak dışarı çıktı, bazı öğrenciler birinci ve ikinci katın pencerelerinden atlayarak kurtuldu. Bu arada lambrilerle kaplı olan çatı katında alevler daha yükseldi. Aladağ Belediyesi ile Büyükşehir belediyesi İtfaiye ekipleri olay yerine gelerek müdahale etti ancak ahşap çatı alevlere dayanamayarak çöktü. Çöken çatının altında kalan kız öğrencilerden 12'si yanarak can verdi.

 

30 kasım

ÖSYM’nin kozmik odasında arama

ÖSYM’nin kozmik odasında arama

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) Ankara’daki kozmik odasında polis tarafından arama yapılıyor. Ülkemizde eğitim sistemine liyakat elbet bir gün gelecektir. Yıllarca dirsek çürüten başarılı kişilerin koltuklarını cahil insanlar doldurdukça gelişmemiz oldukça zor.

 

30 Kasım
Erdal Tosun'u Kaybettik

Türkiye'nin usta oyuncularından Erdal Tosun bugün bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Ama bizlere bırakmış olduğu ölümsüz karakterler hep yaşayacak…

En unutulmaz Erdal Tosun karakterleri 

Erdal Tosun, babası Necdet Tosun gibi usta bir oyuncuydu ve babasıyla aynı kaderi paylaştı. Bugün sabah saatlerinde meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden oyuncu Türkiye’yi yasa boğdu. Ama hayat verdiği karakterlerin hepsi aklımızda ve hepsi ölümsüz. “Vedalaşmak kalana değil, gidene koyar.” demişti Memo karakteriyle. İşte Erdal Tosun’un hayat vermiş olduğu unutulmaz 5 karakter…

30 Kasım

Boru hattından 30 bin litre petrol hırsızlığı

Gaziantep'in Nurdağı İlçesi'nden geçen Botaş'a ait petrol boru hattından 30 bin litre ham petrol çalındı.

Boru hattından 30 bin litre petrol hırsızlığı

Olay, gece geç saatlerde Nurdağı’nın Gökçedere Mahallesi yakınlarında meydana geldi.

Mahallede devriye gezen köy korucuları, boru hattına vana takılarak petrol hırsızlığı yapıldığını fark etti. Durumun jandarma ekiplerine haber verilmesi üzerine harekete geçen ekipler, dağlık bölgede hırsız ya da hırsızların bulunması için arama çalışması yaptı. Arama çalışmalarında park halinde bir kamyon ve çalıntı 30 bin litre ham petrol bulundu.

30 Kasım 2016

TBMM Genel Kurulu’nda gerginlik

Ülkemizde görmek istemediğimiz bir rezillik daha karşıladı bizi. Hangi siyasi partiye sahip olursanız olun bu kocaman adamlara yakışmaz , bir milletin vekiline hiç yakışmaz.

TBMM Genel Kurulunda söz alan CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, konuşmasında Adana’da öğrenci yurdunda meydana gelen yangın olayını değerlendirdi. Demir ve AKP milletvekillerinin karşılıklı diyaloğa girmesiyle gerginlik yaşandı.

TBMM Genel Kurulu’nda gerginlik

Bio Tolgahan SARP

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bozok Üniversitesi Makina Bölümü