Fiberglass (Cam Elyafı) Nasıl Uygulanır

534 okunma

 

Malzemeler

– cam elyafı
– polyester
– mavi sıvı
– sertleştirici

bu malzemeleri genelde sanayi içindeki boyacılardan temin edebilirsiniz.
Dikkat! yukarıda geçen mavı sıvıyla serteleştirici direk karıştırılmamalıymış. (satıcının uyarısı)

 

POLYESTERİN HAZIRLANMASI
Bir su bardağınım 4/3' üne polyester ekliyoruz. Polyesterin içine önce mavi sıvıdan bir yemek kaşığı ekliyoruz 🙂 (ölçü tahmini olarak doğrudur). Bu iki sıvıyı iyice karıştırıyoruz. Daha sonra mavi sıvı miktarında sertleştirici ekleyip karıştırıyoruz. Kuruyacak yerin sıcaklığına göre ortalama 2-3 saat içinde kuruyor.
İşiniz bittikten sonra karıştırdığınızçubuğu bardağın içinde unutmamanızı tavsiye ederim. Artan sıvı donduktan sonra bardakta kalanı donmuş olarak düşüyor (şekilsiz düz su bardağı kullanmanızı tavsiye ederim 🙂
Karışımı uygulamak için 1" boya fırçası kullandım.

KALIP HAZIRLANMASI
Kalıp için, ne kadar güzel hazırlanılırsa o kadar iyi sonuç alınabilir diyebilirim.

Kalıp hazırlanmadan mevcut fiber parçanın zımparasını yaptım. Birleşecek kısmın zımparalanmış ve temiz olması sağlamlığı artırıyormuş. Kalıp için 1,5 mm alüminyum kullandım. Sabitlemek içik için vidaladım. Alüminyum üzerine polyeser alüminyuma yapışmasın ve kolay ayrılsın diye bant kullandım ama iş bittikten sonra alüminyuma yapışmadığını gördüm.

POLYESTERİN HAZIRLANMASI
Bir su bardağınım 4/3' üne polyester ekliyoruz. Polyesterin içine önce mavi sıvıdan bir yemek kaşığı ekliyoruz 🙂 (ölçü tahmini olarak doğrudur). Bu iki sıvıyı iyice karıştırıyoruz. Daha sonra mavi sıvı miktarında sertleştirici ekleyip karıştırıyoruz. Kuruyacak yerin sıcaklığına göre ortalama 2-3 saat içinde kuruyor.
İşiniz bittikten sonra karıştırdığınızçubuğu bardağın içinde unutmamanızı tavsiye ederim. Artan sıvı donduktan sonra bardakta kalanı donmuş olarak düşüyor (şekilsiz düz su bardağı kullanmanızı tavsiye ederim 🙂
Karışımı uygulamak için 1" boya fırçası kullandım.

UYGULAMA

Önce elyafı düz yüzeye koyup hazırladığım karışımı fırçayla elyafa iyice yedirdim. Elyaf polyesterle birleşince eriyip çok kolay şekil alıyor. Bu arada elyafı iyi  kaynasın diye 2-3cm mevcut fiberin üzerine bindirdim. Boşluk kalmayacak şekilde önce elyaf koyup sonra polyesteri sürdüm. Daha sonra bu işlemi iki defa daha yaptım.  


Yukarıdaki şekli aldıktan sonra kurumaya bıraktım.

ZIMPARALAMA

Parça kuruduğunda önce kalıp söküldü. Yaptığım işlemde kalınlığın fazla olduğunu gördüm. Keşke iki kat atsaydım elyafı dedim ama iş işten geçti. Neyseki zımpara var.


Zımparadan sonra izlerin ve minik boşlukların doldurulması için çelik macun kullandım. Çelik macundan sonra komple ince zımpara çekip temizledim.
Böylelikle boyaya hazır hale geldi. Önce standox astar atıldı.

Astar yaklaşık 10-15 dk gibi kısa bir sürede kurudu ve hatalar çıktı. Hatalı bölgeler tekrar zımparalanıp macun çekilip tekrar zımparalanıp takrar astar atıldı. Bu tekrarların olmaması için mümkün olduğunca temiz ve dikkatli çalışmak gerek.

Astar kuruduktan sonra hata kalmadıysa boyaya geçildi.


Sonuç

—————————————————

Fiberglass (Cam Elyafı)

 

Peki fiberglass nedir ve nasıl yapılır?

Önce fiberglass nedir kısaca ondan bahsedelim;

fiberglass, cam elyafının polyester ile uygulanarak sertleşmesinden elde edilir. fiberglass çevremizde bir çok alanda kullanılır, otomobilden deniz araçlarına , su depolarından banyo küvetine ve aklınıza gelebilecek ahşap yada çelikten mamül edilen her şeye alternatif olarak kullanılabilir.

fiberglass yapımında en önemli şey kalıptır, elinizde bir kalıp var ise o kalıptan bir mamül üretmek oldukca kolay ve eğlencelidir. Fakat elimizde bir kalıp yoksa , hayal gücümüzü ve birazda el becerimizi kullanarak bir kalıp oluşturduktan sonra bu kalıba fiberglass dökebiliriz. Tabi ki bu ilk denemede oldukca zor olacaktır, iki – üç belkide daha fazla deneme yanılma yöntemi ile tam olarak istediğimiz şeyin kalıbını oluşturabiliriz.

Elbetteki kısıtlı imkanlarla ve el yapımı bir kalıp yapmak çok zor olacaktır, fakat elimizde bulunan mesela orjinal bir grenajı kalıp olarak kullanıp birebir kopyasını da çok kolay yapabilirsiniz.

Peki nereden temin edebiliriz?

fiberglassı kişisel kullanım için en kolay oto sanayi siteleri yada tamircilerine yakın bir nalbur yada yapı marketten temin edebilirsiniz. En çok bulunan satış şekli “fiberglass Tamir Takım Seti” olarak adlandırılır. Bu sette bir miktar Cam Elyaf, bir miktar Polyester ve Sertleştiricisi bulunur. Bu miiktarlar ile küçük parçalar üretebilir yada adındanda anlaşıldığı gibi parçaların tamirlerini yapabilirsiniz.

Daha büyük parçalar yada geniş kullanım alanları için Polyesteri ve Cam Elyafını ayrı ayrı satın alabilirsiniz. Ama bu şekilde satış yapan bir nalbur yada yapı market bulmanız tamir takımı almanız kadar kolay olmayacaktır.

Ne kadarlık bir ücreti vardır?

Örnek olarak şöyle söyliyeyim, race bir motorun yan grenajına (bir adet) yaklaşık 1 kilo polyester ve 2-3 paket cam elyafı yeterli olur. Buda 10 – 15 YTL arası bir ücrete temin edilebilir.

Nasıl uygulanır?

Uygulamasını kabaca anlatmaya çalışacağım, buyrun başlıyalım…

Öncelikle bize bir kalıp lazım, diyelimki bir grenajı kopyalayacaksınız. Önce grenajın iç tarafına “Kalıp Ayırıcı” olarak satılan kimyasal maddeyi sürüp grenajın içkısmına fiberglass uygulamasını yapıp , kuruduktan sonra orjinal grenajı kalıpdan çıkararak elde ettiğimiz bu kalıbın üzerine fiberglass döküp orjinalin bire bir kopyasını elde edebilirsiniz.

Yani eldeki numune grenaja bir seferde uygulama yapıp kopyalama yapamazsınız, çünkü iç tarafa dökerseniz bir numara ufak, dış tarafa dökerseniz bir numara büyük olacaktır döktüğünüz malzeme.

Bu yüzden önce iç tarafa döküp bu elde edileni kalıp olarak kullanarak üzerine uygulama yolu ile istediğiniz adette üretebilirsiniz.

Grenaj dökümü zor ve ustalık isteyen bir iştir, ilk denemelerde başarısız olma ihtimaliniz yüksek. Fakat küçük uygulamalarda başarı oranınızı artırabilirsiniz.

Mesela gelin bir mono kapak yapalım arka sele yerine;

Yine bize bir kalıp lazım, kalıbı nasıl yapabiliriz? Kartondan , mukavvadan, tahtadan yada sac dan. Kolayımıza yada yapacağımız şeye en uygun ne ise ondan bir kalıp çıkarmamız lazım önce. Elbette bu çıkardığımız kalıp sağlam ve dayanıklı olmalıdır, çünkü polyesteri cam elyafa emdirirken fırça ile bastırarak güç uygulamamız gerekecek.

Kalıbı oluşturduktan sonra kalıbın üstüne kalıp ayırıcı sürmemiz kuruduktan sonra fiberglassı kalıptan ayırmaya yardımcı olur. Fakat kolay ve fazla girintili olmayan bir kalıpda aliminyum folyoda işimizi rahatca görür.

Başlıyalım ;

Önce küçük bir kaba az miktarda polyester döküp sertleştirici ekleyin ve karıştırın. Fazla sertleştirici daha çalışmanız bitmeden kaptaki polyesteri donduracağı gibi az sertleştiricide geç donma yaparak canımızı sıkabilir. Ne kadar polyestere ne kadar sertleştirici katacağınızı elinizdeki polyester ve sertleştirici ölçeklerini hesaplayarak yapabilirsiniz. Aldığınız ürünü üreten firma polyesterin yanında verdiği sertleştiriciyi (beraber satılır) hesaplayarak vermiştir.

Aliminyum folyo sarılmış kalıbımızın bir ucuna polyesterimizi fırça yardımı ile sürüp cam elyafımızı üzerine yapıştırıyoruz, bu arada cam elyafımızı daa önce küçük parçalar halinde kesip hazırda bulundurmalıyız. Cam elyafını kalıba yerleştirdikten sonra tekrar fırça ile polyesteri cam elyafın üzerine hafif hafif bastırarak emdiriyoruz.

 

Cam elyafı yeterli emmeyi yaptıktan sonra başka bir parça elyafı elimize alıp tekrar aynı uygulamayı yaparak kalıbın tamamını cam elyafı sarıp polyester emdirilmiş hale getirmemiz lazım. Hızlı olmamız lazım çünkü kapdaki polyester donmaya başladıkca emme işlemi zorlaşacaktır.

 

Uygulama bittikten sonra yaklaşık yarım saatte fiberglass kurumuş olur, ortam sıcaklığı ve sertleştirici oranı bu zamanı değiştirebilir. Malzeme kuruduktan sonra kalıptan ayırmamız gerekiyor.

 

Taşlama motoru ile fazlalıklarını kesip kabaca şeklimizi tamamlıyoruz. Kesme işlemi esnasında çıkan tozu teneffüs etmeyin, sağlığa zararlıdır.

 

Öyle dümdüz olmasın tabiki, biraz şekil verelim. Ana kalıp oluştuktan sonra üzerinde istediğiniz şekillemeyi yapabilirsiniz.

 

Vereceğiniz şekil hayal gücünüze ve sanatcı ruhunaza kalmış artık, sanattan yoksun bu kardeşinize gülmemenizi rica ederim fiberglass Zira benim amacım uygulamayı anlatmak, güzel bişey meydana getirmek değil.

 

Şekillendirme işlemide tamamlandıktan sonra gerekli yerlere tekrar fiberglass uyguluyoruz ve tekrar kurumaya bırakıyoruz. Aslında en güzeli vereceğimiz şekli kalıp ile oluşturmak ve tek seferde dökmetir, ama öyle bir kalıbı yapmak zor olacaktır.

 

fiberglass ile işimiz bitti, sıra geldi macunlamaya. Macunlama için gerekli olan macunun cinsi her yerde kolayca bulabileceğiniz çelik macundur (Polyester macun) Yine bu macunu bir kabda sertleştiricisi ile hazırlayıp malzemeye uyguluyoruz.

 

Birinci kat macun bittikten sonra kabaca zımparalayıp ikinci kat macunu atıyoruz. Sonra gerekli ise üçüncü katı atmalıyız, zımparalandıktan sonra yüzeyde hiç hata kalmıcayana kadar macunlama gerekli. Yani pürüzsüz bir yüzey elde etmeden boyaya geçmeyin.

 

Sıra geldi boyaya, macunlama işi bittikten sonra ince zımpara yapıp hatasız bir yüzey elde etmeliyiz.

Boyama işlemi yine daha önce anlattığım gibi sprey boya ile kolayca halledilebilir.

 

İki kat boya yeterli gelir temiz bir yüzeye, sonra isteğe bağlı vernik uygulanırsa daha hoş durur.

Bio Tolgahan SARP

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bozok Üniversitesi Makina Bölümü