Bir Mühendisin Öğrencilik Hayatında Yaşadığı Dramatik Olaylar

708 okunma

1.Öğrenci İşleri 
 

Öğrencilerin üniversiteye geldiklerinde ilk karşılaştıları yer öğrenci işleridir. Yeni gelen öğrenciyi umursamaz tavırlarıyla baştan çıkarırlar. En az 4 yıl boyunca bu çileyle karşılaşacağınızı bilerek gelin.  
 

 


2.Çatlak Hocalar
 

Üniversite yaşamınız boyunca birçok çılgın hocayla karşılaşacaksınız. Akademik kariyerin bir insana neler yapabileceğini bu şekilde görme imkanınız olacak. Elma armutla örnek verip sınavda teknik konuların en ince ayrıntısına kadar sayfa sayfa cevap isteyen hocayla karşılaşacaksınız. 
 

 


 


 

3.Not Paylaşmayan Öğrenciler
 

Not paylaşımı yapmayan öğrenciler sizi baştan çıkarabilir. Eğer bir mühendislik öğrencisiyseniz iyi bir not tutucu olmanız gereklidir. Hayat paylaştıkça güzel felsefesiyle tüm notlarınızı paylaşın . 

 


4.Birimsiz Sorular

 

 

Sayısal sorularda en ufak bir birim hatasında cevabınız doğru olsa bile bütün cevabınız yanlış olarak kabul edilecektir. Sakın üzülmeyin çünkü bu sizin kaderiniz . Hocalardan bu cevaplar için not istediğinizde "siz mühendis olacaksınız makinalar,köprüler yapacaksınız , sizin yanlışlarınız insanların ölümleriyle sonuçlanabilir " cevapları almanız çok muhtemel.

 


 

5. Diferansiyel

 

Diferansiyel çoğu mühendislik öğrencisinin korkulu rüyasıdır. Bazı öğrenciler mazoşistlik yapıp bu dersi tekrar tekrar alır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Analitik Düşüncenin İnsani Duyguları Azaltması

 

Mühendislik fakültelerinde öğrencilerin öğrenmesi istenen en önemli şey analitik düşüncedir. Kesin sonuçlar ve hatasız hesaplamalar ile çözüm bulmanız istenir. Eğer iyi bir mühendis olmuşsanız duygusal konularda başarılı olamayabilirsiniz. Analitik düşünce duygusal konularda pek işinize yaramaz hatta size kaybettireceği çok şey olabilir.

 


 

 

7. Daha Az Sosyallik

 

Ortalama başarıda bir mühendislik öğrencisi olmak istiyorsanız günlük olmasa bile haftada bir kaç kez notlarınıza bakmanız gerekebilir. Sınavlara son gün çalışma modeli sosyal bilimlerde olduğu gibi mühendislikte ne yazık ki çok başarılı sonuçlar vermeyebilir. 

 

 

8. Bitirme Hocasının Daha Önce Tartıştığı Hoca Olması

 

Daha önce tartıştığınız bir hocanın bitirme hocanız olmamasına dikkat edin ve sonra dua edin. Bitirme tezi bölüm derslerinden en yüksek krediye sahip olduğu için tüm mühendislik öğrencileri not ortalamasını yükseltmek için bitirme tezini en iyi şekilde vererek okuldan mezun olmayı hedefler. 

 


 

 

9. İş Bulamadığı İçin Yüksek Lisans Yapıp Durumu Kurtarma

 

Mezun olduğunuzda çevrenizde yüksek lisans yapıp caka satan arkadaşlarınız olabilir. Bu arkadaşların çoğu iş bulamayıp yüksek lisans yaparak caka satarlar. Fakat madalyonun öbür yüzü öyle değildir. İş bulamayan ve ya sırf askerlikten kaçmak için yüksek lisans yapan kişiler toplamda yüksek lisans yapanların % 90'ını oluşturmaktadır. laugh

 

 


 

10. Tüm Derslerini Verip Ortalamadan Mezun Olamama 

 

 

Zamanında DD , DC 'yle geçip tüm dersleri verdiğiniz halde ortalama yüzünden mezun olamayabilirsiniz. Okulun normal bir şekilde uzamasından daha büyük bir yıkım olabilir.

 

 

Bio Tolgahan SARP

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bozok Üniversitesi Makina Bölümü