Bir Mühendisin İş Hayatına Atılmadan Önce Bilmesi Gereken 10 Şey

919 okunma

 

 

1.Psikoloji ve Sosyal İletişim Kurma Becerisi

 

İletişim doğrusal (tek yönlü) değil, dairesel bir süreçtir. Kişilerarası iletişimde verilen herhangi bir mesaj, bu mesajı alan kişi tarafından belli bir biçimde algılanır ve bu algı sonucunda ortaya olumlu ya da olumsuz bir tepki çıkar. Buna kişilerarası geribildirim diyoruz. Geri bildirimlerinizin olumlu olması için insan psikolojisi ve sosyal becerilerinizin iyi olması gereklidir.

 

1- İki insan biraraya geldiği ve birbirlerini farkettikleri anda kişilerarası iletişim kaçınılmaz olur.

2- Kişilerarası iletişimde hem içerik, hem de süreç vardır.

3- Kişilerarası iletişimde, tarafların verdiği mesajların sıralaması süreç boyutunda ele alınması gereken bir konudur.

4- Sözel olmayan iletişim yollarının kişilerarası ilişkilerdeki önemi büyüktür. Sözel olmayan iletişim; duruş, bakış, mimikler; jestler; ses tonu gibi ifade biçimlerini içerir.

 

2.Makina Elemanları

 

Makina endüstrisinde çalışan bir mühendis konuyla çok fazla alakası olmasa bile (elektronik mh. , endüstri mühendisliği gibi.. )makina elemanları hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle Makina ve Metalurji Malzeme mühendisleri bu konuda yetkin bilgiye sahip olmalıdır.

 

 

3.Endüstride Yaygın Kullanılan Takım ve Malzemeler

 

Makina sanayinde çalışan bir mühendis endüstride kullanılan yaygın malzemeler hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Günümüz teknolojisinde her tür malzeme bir diğerinin alternatifi olabilmektedir. Örnek verecek olursak eğer  ; araba tekerlerlerindeki metal disklerin yerini seramik malzemelerin aldığını söyleyebiliriz. Termal sprey ve soğuk sprey ile birçok farklı kompoziti normalde tek başına işlev görmeyecek malzemeleri kullanabildiğimizi göz önüne alınırsa malzeme bilgisinin çok önemli olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

 

 

4.Dil

Kısa zaman içerisinde mühendislerin bilmesinin istenildiği diller arasına ingilizce dışında yeni diller eklendi. Bunlardan en önemlileri almanca ve çince'dir. Eskiden sadece ingilizce bilmeniz gerekirliyken şimdi ikinci bir dil bilmek sektörün mühendis adaylarından beklentileri arasında yerini aldı.

 

 

 

5.Cad-Cam Yazılımı ve Mukavemet Ölçme Programı

 

Makina sanayinde bir çok cad – cam yazılımı kullanılmaktadır. Ansys başta olmak üzere , solidworks , catia ve autocad yazılımları sık kullanılan piyasa yazılımlarıdır.

 

6.Laboratuvar Ekipmanları

 

Özellikle Ar-Ge bölümlerinde çalışmayı düşünen meslektaşlarımıza önerimiz laboratuvar ekipmanlarını öğrenmeden bu bölümlere başvuru yapmaları olacaktır. 

 
 

Teknik Resim Okuma Yeteneği

 

Makina sanayi teknik resim çizme ve okuma hatalarını kabul etmez. Kusursuz parça üretimi ve tasarımı çok önemlidir. Üretimde çalışmak isteyenler teknik resim okumayı çok iyi bilmelidir. 3 boyutlu çizimlerden görünüş çıkarma alıştırmaları kendinizi geliştirmeniz için iyi bir yöntem olacaktır.


 

 

8.İş Ahlakı

 

İş ahlakı öncelikle kendinize , iş arkadaşlarınız ve firmanıza etik davranışlarınızdan oluşur. Eğer etik insan modelini kaybetmezseniz ve çalışkan bir insansanız kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde çıkabilirsiniz. Kısa vadede etik olmayan davranışlar terfi almanızı sağlayabilir ancak ne kadar kuyu kazarsanız kuyunuzu kazan o kadar çok olur ve çalışma ortamınız stresli bir hale gelir. Stres performansınızı olumsuz etkiler ve basamakları geriye doğru almaya başlarsınız. Ya işten atılırsınız yada kendiniz istifa edersiniz.

 

 

9.Yönetim Becerileri

 

Bir yönetici pozisyonuna yeni terfi aldıysanız otoriteyi bir kenara bırakıp kendinizi bilginizle öne çıkarın. Bu şekilde saygı duyulur ve kabul görürsünüz.

 

 

10.Kalite

 

Kalite her endüstri alanında faaliyet olanı olan kapsamlı bir yönetim aracıdır. Kalite araçlarını ve kalitenin önemini bilmeniz firmanızın ve sizin geleceğiniz açısından oldukça önemlidir.


 

Bio Tolgahan SARP

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bozok Üniversitesi Makina Bölümü