Atatürk ve Liyakat

301 okunma

Ata_YasliKadin-214x190Bir anı: Atatürk ve Liyakat

Atatürk’ün liyakate verdiği önem ve bugün liyakat konusunda gelinen nokta tamamen zıt durumda. Hak edenin hak ettiği yere gelememesi, onların yerine yandaşların kayrılması bizi bu günlere getirdi.

Bunu en iyi anlatan Atatürk’ten bir anıyı sizlere aktarmak istedik:

Mustafa Kemal Mudanya yolu ile Bursa’ya gidiyordu.

Kalabalık bir halk kütlesi iskelede etrafını çevirmiş bulunmakta idi.

Bir kadının, elinde bir kağıtla Atatürk’e yaklaştığı görüldü.

Zayıf bir kadındı.

Ata’nın yolunu keserek titrek bir sesle: – Beni tanıdın mı oğul? dedi… Ben sizin Selanik’te komşunuzdum. Bir oğlum var; Devlet Demir Yolları’na girmek istiyor. Siz onu alsınlar dediniz. Fakat müdür dinlemedi. Oğlumu yine işe almamış… Ne olur bir kere de siz söyleyiniz.

Atatürk‘ün çelik bakışlı gözleri samimiyetle parladı. Elleriyle geniş jestler yaparak ve yüksek sesle: – Oğlunu almadılar mı? dedi. Ben salık verdiğim halde mi almadılar? Ne kadar iyi olmuş… Çok iyi yapmışlar… İşte Cumhuriyet böyle anlaşılacak…

Kadın kalabalığın içinde kaybolmuştu. Ve Atatürk adeta kendinden geçercesine dolu bir sesle: – İşte Cumhuriyet’ten beklediğimiz sonuç… diyordu.

Devlet adamlığının kalitesine bakar mısınız? Devletin en büyüğü, devletin bürokratına selam gönderiyor; Bu adamı işe alın…

“Adama göre iş değil, işe göre adam alma” terbiyesi ile yetişmiş vatansever bürokrat, Cumhurbaşkanı’nın selamının gereğini yerine getirmiyor. Bunu duyan Cumhurbaşkanı da “İşte Cumhuriyet’ten beklediğimiz sonuç” diye o bürokratla iftihar ediyor.

İş arayanın mutlaka birilerini görmesi, bir partiye veya bir örgüte üye olması şartı aranır durumda. Liyakatı dinleyenin kalmadığı gibi kayırmacılığın kamuoyunda dillendirilmesi durumunda Kur’anı bile alet ederek “Allah yakınlarını koru, kolla” sözünün Kuran’da geçtiği aldatmacasıyla kendilerini savunmaya kalkabiliyorlar.

Liyakatın dikkate alınmamasının geldiği nokta belli.

Ve sormadan edemiyoruz:

15 Temmuz’un bir nedeni de bu olabilir mi?

Bio Tolgahan SARP

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bozok Üniversitesi Makina Bölümü