Altay Tankı Projesi

554 okunma

 Altay, Milli Tank Üretim Projesi kapsamında geliştirilen ilk ana muharebe tankıdır. 30 Mart 2007 de yapılan Savunma Sanayi Kara Komitesi toplantısı sonucunda Savunma Sanayi Müşteşarlığı tarafından proje ana yüklenicisi olarak Otokar Otomotiv Savunma Sanayi A.Ş seçilmiştir, 2009 da tasarım ve prototip geliştirme çalışmaları başlamıştır. Gerekli tasarım, prototip üretimi ve kalifikasyon çalışmaları sonucu 2011 yılında ön tasarım süreci tamamlanıp bire bir ölçekli modeli IDEF 2011 fuarında tanıtılmıştır.

 

      İsmini Kurtuluş Savaşı 5. Süvari Kolordusu Komutanı Fahrettin Altay'dan alan Altay Tankının ana yüklenicisi Otokar Savunma Sanayi A.Ş'dir. Bunun yanında alt yükleniciler; teknik destek sağlayıcısı Hyundai Motor şirketine bağlı ROTEM, Aselsan A.Ş, Makina Kimya Endüstrisi ve Roketsan A.Ş'dir. %100 yerli imkanlarla geliştirilen Altay'ın 2017 de seri üretime geçilmesi hedeflenmektedir.  

 

      TEKNİK ÖZELLİKLER

Dört Kişilik Mürettebat

120 mm 55 Kalibre Yivsiz Setsiz Ana Silah

Lazer Güdümlü Füze Atma Kabiliyeti

Yeni Nesil Atış Kontrol Sistemi

Elektrikli Top Kule Takat Sistemi

Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi (12,7mm /7,62mm MT / 40mm BA)

Kule Makinalı Tüfeği (7.62mm)

Nişancı Yardımcı Görüş Sistemi

Yeni Nesil 1500 BG Güç Grubu

Modüler Kompozit /Reaktif Zırh

Lazer Uyarı Sistemi

Muharebe Sahası Tanıma Tanıtma Sistemi

Nükleer ve Kimyasal Tehdit Algılama Sistemi

Yaşam Destek Sistemi

Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemi

360˚ Durumsal Farkındalık Sistemi

Komuta Kontrol Muhabere Bilgi Sistemi

Şoför Bütünleşik Gösterge Paneli

Şoför Ön ve Arka Gündüz /Termal Kameralar

4 m Derin Sulardan Geçiş Kabiliyeti

Bu özelliklerin yanısıra Altay saatte 90 km hıza çıkabilmektir. 60 ton ağırlığında olan tankın birim maliyeti 5.4 milyon dolardır.

 

      HAREKET KABİLİYETİ

      ALTAY, her türlü zorlu arazi şartlarında istenilen performansı sergileyebilmesi için, yeni teknoloji ürünü 1500 BG V12 tip dizel motora ve 5 ileri 3 geri vites powershift özellikli transmisyona sahiptir. ALTAY bu güç grubu sayesinde, her türlü iklim koşullarında hareket kabiliyeti performansını koruyabilmektedir.

      BEKA KABİLİYETİ

      ALTAY tankında, her türlü KE ve CE tehdide karşı tankı korumak üzere tasarlanan modüler kompozit/reaktif zırhlar ve mürettebatın Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer (KBRN) tehditlerin bulunduğu ortamlarda görev yapmasına olanak sağlayan sistemler mevcuttur. Yaşam Destek Sistemi, İlave Mayın Koruma Kiti, Yardımcı Güç Grubu, Lazer Uyarı Sistemi, 360 o Durumsal Farkındalık Sistemi ALTAY’ın bekasına katkı sağlayan önemli unsurlardan bazılarıdır.

      TANITIM VİDEOSU

 

      KAYNAKLAR

https://www.otokar.com.tr

http://web.archive.org/web/20150509095255/http://www.ssm.gov.tr/ANASAYFA/Sayfalar/default.aspx

 

 

      

Bio Ömer Yıldız

Metalurji ve Malzeme Mühendisi Adayı/ Sakarya Üniversitesi