414 Bacak ve 4 Penisli Kırkayak Keşfedildi

346 okunma

Bilim adamları, 414 bacak, 200 zehir bezi ve 4 penise sahip bir kırkayak keşfettiler!

 

Kaliforniya’daki bir mağarada keşfedilen yeni bir kırkayak türü, gezegendeki diğer herhangi bir hayvandan daha fazla bacak sahibi olduğu bilinen Illacme familyasına katıldı. Kırkayakların Illacme familyası hakkında fazla bilgi yoktur. Tobini keşfedilene kadar tek tür “Illacme plenipes” idi ve ilk kez 1928 yılında varlığı ortaya çıkmıştır, daha sonra ise bir 80 yıl vahşi yaşamda görülmemiştir.

Dünya genelinden toplanan 17 türün oluşturduğu koleksiyonda, dünyanın en çok bacağı olan türünde 750 bacak vardır. Nadir görüldüklerinden bu yeni keşif diplopodologları özellikle heyecanlandırmıştır.

Tobini’nin 4 penisi, aslında bacaklarından dördüdür, üreme amacıyla yeniden şekillenmiştir. Vücut, ipek benzeri bir madde salgılayan küçük tüylerle kaplıdır. Bu canlının gizemine ek olarak, ağzındaki gözenekler bilinmeyen bir salgı üretiyor gibi görünmekle birlikte segmentlerinin (bölmelerinin) her biri zehir saçan bir çift salgı bezi ile bezenmiştir, ancak bu zehrin ne olduğu henüz belirlenemiyor.

Araştırmacılar sadece 1 örnek bulduklarından, Illacme tobininin ne kadar yaygın olduğundan pek emin değiller, ancak muhtemelen oldukça sınırlı bir alanda görülüyor olabilirler.

Kaynak: newatlas.com

Bio Tolgahan SARP

Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bozok Üniversitesi Makina Bölümü